Do strony głównej
 
    | Historia rasy | Wzorzec rasy | Szkolenie | Użytkowość | Wystawy | Zdrowie | Hodowla |
  | Dziedziczenie kolorów |

 

    Dziedziczenie kolorów u psów rasy Labrador retriever

Zgodnie z wzorcem rasy, labrador retriever może być czarny, żółty (złoty, biszkoptowy) lub czekoladowy (wątrobiany) . Żółty może mieć odcień od jasnokremowego aż po lisiorudy. Dopuszczalna jest mała biała plama na przedpiersiu. Dyskwalifikuje każdy inny kolor lub kombinacja kolorów.

 

    Unikatowy kolor

Nie daj się namówić na kupno szczeniaka, którego hodowca zachwala jako zwierzę o wyjątkowo rzadkim umaszczeniu. Szanowany hodowca wyjaśni Ci, że jest to szczenię z niedozwolonym znaczeniem lub o nieprawidłowym umaszczeniu i będzie wymagał od Ciebie kastracji lub sterylizacji psa, aby zapobiec jego rozmnażaniu i powielaniu tej wady w przyszłości. Więcej informacji znajdziesz pod adresem http://www.twlabradors.com/twl_divers/spot.htm

Pamiętaj jednak, że nieprawidłowe umaszczenie w żaden sposób nie dyskwalifikuje labradora jako wspaniałego psa rodzinnego. Labrador zawsze pozostanie labradorem bez względu na kolor szaty

 

    Fenotyp i genotyp

Dlaczego jeden hodowca krzyżuje dwa czarne psy i rodzą mu się same czarne szczenięta, a inny, z takiego samego połączenia kolorów, doczeka się szczeniąt żółtych, czekoladowych i czarnych? Wyjaśnienie jest proste. Chociaż czarne psy użyte w hodowli miały taki sam fenotyp (wygląd zewnętrzny) to różniły się między sobą genotypem (ogółem genów danego organizmu, warunkującym jego właściwości dziedziczne).

To właśnie genotyp psa i suki warunkuje urodzenie się szczeniąt danego koloru w miocie. Jeśli w genotypie konkretnego psa nie ma genu warunkującego np. czekoladowy kolor, to NIGDY ten pies nie doczeka się czekoladowego potomstwa.

 

    Czarny czarnemu nierówny

U labradorów wyróżniamy 4 fenotypy, którym odpowiada 9 genotypów.

1. Fenotypowo czarny pies

może mieć następujące genotypy:

EEBB - czysty czarny (BB)
EEBb - czarny z genem czekoladowym (Bc)
EeBB - czarny z genem żółtym (By)
EeBb - czarny z genem żółtym i czekoladowym (Byc)

 

2. Fenotypowo żółty pies (z czarnym pigmentem na nosie, wokoło oczu, na faflach i poduszkach łap)

może mieć następujące genotypy:

eeBB - czysty żółty (Yy)
eeBb - żółty z genem czekoladowym (Yc)

 

3. Fenotypowo czekoladowy pies

może mieć następujące genotypy:

EEbb - czekoladowy (Cc)
Eebb - czekoladowy z żółtym genem (Cy)

 

4. Fenotypowo żółty pies ale bez czarnego pigmentu (z różowym bądź brązowym nosem, faflami, poduszkami łap i obwódkami wokół oczu)

może mieć tylko jeden genotyp

eebb - żółty, bez czarnego pigmentu zwany potocznie NBP (No Black Pigment)

Hodowcy starają się unikać w swoich miotach szczeniąt NBP co przy znajomości genotypów potencjalnych rodziców jest dość proste. Szczenięta NBP mogą urodzić się TYLKO ze skojarzenia, w którym zarówno matka jak i ojciec posiadają jednocześnie gen czekoladowy i żółty. Takich psów zazwyczaj nie używa się do dalszej hodowli jednak brak czarnego pigmentu nie przeszkadza im być doskonałymi psami rodzinnymi.

Tylko pies o genotypie eebb może być rozpoznany na podstawie swojego fenotypu. Rozpoznanie ośmiu pozostałych możliwe jest tylko za pomocą testów genetycznych lub długotrwałych obserwacji przodków i potomstwa poszczególnych zwierząt z różnych skojarzeń.

 

    Efekty łączenia

Przygotowaliśmy do ściągnięcia plik PDF z możliwymi połączeniami kolorów oraz ich efektami. Ściągnij plik.

^^na górę strony^^